پایگاه خبری سرعت پرس

۱۳:۱۴ - ۲۴ شهريور ۱۴۰۰
امروز در مجلس:

وارداتبه گزارش پایگاه خبری سرعت پرس؛  نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز با ۱۷۲ رأی موافق، ۳۸ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۳ نماینده حاضر در صحن علنی با اصلاحات کمیسیون صنایع و معادن در ماده ۴ طرح ساماندهی صنعت خودرو درباره واردات خودرو به منظور تامین نظر شورای نگهبان موافقت نمودند تا این طرح برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال شود.

ماده 4 این طرح پس از اصلاحات وارده با در نظر گرفتن 5 تبصره می‌گوید: هر شخص حقیقی یا حقوقی می تواند به ازای صادرات خودرو یا قطعات خودرو یا سایر کالاها و یا خدمات مرتبط با انواع صنایع نیرو محرکه و یا از طریق واردات بدون انتقال ارز نسبت به واردات خودرو تمام برقی یا دو نیرویی (هیبریدی) و یا واردات خودروی بنزینی یا گاز سوز با بر چسب انرژی ب (b) و بالاتر و یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره و یا بالاتر بر اساس گواهی های استاندارد معتبر، معادل ارزش صادارتی خود اقدام نماید.

تبصره ۱- واردات موضوع این ماده‌، نباد هیچ تعهد ارزی جدیدی برای کشور ایجاد نماید.

تبصره۲- سقف تعداد خودروهای مجاز وارداتی، هر شش ماه یکبار توسط شورای رقابت و بر اساس میزان کمبود عرضه نسبت به تقاضای موثر خودروی سواری طی یک سال گذشته تعیین می شود.

تبصره۳- منحصرکردن، داشتن نمایندگی یا ارائه خدمات پس از فروش، صرفاً از خودروسازان خارجی ممنوع است . سایر مقررات مربوط توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود.

تبصره۴- واردات مجدد اقلام صادر شده موضوع این ماده، ممنوع و در حکم کالای قاچاق است.

تبصره۵- واردات خودروهای کارگرده در چارچوب این ماده‌، به شرطی که بیش از ۳ سال از تاریخ تولید آنها نگذشته باشد، مجاز است. سایر مقررات فنی مربوط توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین می‌شود.

همانگونه که ملاحظه می‌فرمایید از جمله شروط مهم این طرح یکی تبصره دوم آن می‌باشد که میزان معینی از واردات خودرو را مجاز اعلام نموده و قرار است سقف واردات خودرو، هر 6 ماه یکبار توسط شورای رقابت تعیین گردد و دیگری واردات خودروی دست دوم تا 3 سال کارکرد است.  

در این خصوص بزودی منعکس کننده نظرات کارشناسان در این حوزه خواهیم بود.

 

منبع: سرعت پرس
برچسب ها: واردات خودرو
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدیدترین ها