پایگاه خبری سرعت پرس

۱۵:۵۲ - ۲۰ تير ۱۴۰۰
نوشته و برگردان: علی رقت
استلانتیس قرار است تمرکز خود را کاملاً بر روی تولید خودروهای برقی بگذارد. این گروه خودروسازی تا سال 2025 بیش از 30 میلیارد دلار بر روی تولید خودروهای برقی سرمایه گذاری خواهد کرد. آینده از آن خودروهای برقی است.
استلانتیس


سرعت پرسبرند تازه تاسیس استلانتیس Stellantis که از ترکیب دو گروه خودروسازی پژو-سیتروئن PSA و فیات-کرایسلر FCA شکل گرفته است، در پی تغییر سیاست خودروسازان مبنی بر روی آوردن به تولید خودروهای برقی در طی دهه جاری، در رویداد "روز خودروهای برقی" این شرکت‌Stellantis EV Day‌، یک نقشه‌راه وسیع و گسترده برای تولیدات برقی خود مشخص کردند که این نقشه تا پایان این دهه را شامل می‌شود. این گروه خودروسازی بزرگ، عرضه چهار پلت‌فرم اختصاصی را در برنامه پیش رو دارد ‌که بُرد حرکتی آنها بین500 تا 800 کیلومتر خواهد بود. 


استلانتیس


این 4 پلت‌فرم شامل:‌‌STLA Small ، STLA Medium‌،‌STLA Large  و STLA Frame بوده و برای آنها سه ماژول درایو الکتریکی با قدرت بین 95PS  تا 449PS  ارائه خواهند شد. ‌این پیشرانه‌ها توانایی شتاب صفر تا صد کیلومتر در ساعت زیر 2 ثانیه را داشته و‌ پیش‌بینی می‌شود که تا سال 2025، 98 درصد تولیدات این برند برقی باشند. در این بین این نکته هم نباید فراموش شود که در ابتد،‌ 14 برند تحت این چتر‌ قرار خواهند گرفت و مدل‌های آینده حتی شامل اولین اتومبیل‌های عضلانی کاملاً برقی دوج Dodge و شاسی‌بلند Jeep Grand Cherokee 4xe هم می‌شوند.


استلانتیس

از بین پلت‌فرم‌های اشاره شده در بالا، پلت‌فرم STLA Small برای اتومبیل‌های شهری، STLA Medium برای مدل‌های پرمیوم و یا سدان‌های نیمه‌لوکس،‌ STLA Large در مدل‌های تمام چرخ متحرک و نسخه‌های عضلانی استفاده می‌شود و چهارمین پلت‌فرم یا STLA Frame‌ مخصوص SUV‌های بزرگ‌، وانت‌بارها و وسایل نقلیه تجاری خواهد بود. 


استلانتیس


دقت داشته باشید در حالی که سه پلت‌فرم اول از طراحی unibody استفاده می‌کنند‌، STLA Frame دارای شاسی نردبانی خواهد بود. همانطور که در ابتدا هم اشاره شد این چهار پلت‌فرم همچنین از سه ماژول درایو الکتریکی که شامل موتور‌، جعبه دنده و اینورتر می‌شود، استفاده می‌کنند.


 

مشخصات

STLA Small 

STLA Medium

STLA Large

STLA Frame

قدرت

70 کیلووات (95PS)

125-180 کیلووات (245PS)

150-330 (204PS-449PS) کیلووات

   .................

ظرفیت باتری

37-82kWh

87-104 kWh

101-118kWh

159-200+ kWh

محدوده پیمایش

500 کیلومتر

700 کیلومتر

800 کیلومتر

800 کیلومتر

 

  استلانتیس


علاوه‌بر این‌، چهار پلت‌فرم فوق دارای شتاب 0-100 کیلومتر در ساعت به اندازه دو ثانیه هستند! استلانتیس همچنین از دو نوع باتری استفاده خواهد کرد که یک گزینه با چگالی انرژی بالا و دیگری جایگزین بدون کبالت نیکل است که از سال 2024 استفاده خواهد شد. این شرکت همچنین قصد دارد تا فناوری باتری‌های حالت جامد را در سال 2026 معرفی کند که در آنها مدت شارژ 32 بسیار کوتاه است.


استلانتیس


مدل‌های آینده استلانتیس از اتصال آن با مونتاژگر آیفون اپل Foxconn بهره‌مند خواهند شد و این یعنی اینکه کاکپیت راننده ‌با فناوری متصل پیشرفته‌، سیستم عامل خدمات ابری اطلاعات‌، برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی‌، ارتباطات 5G و به روزرسانی‌های مداوم همراه است.

استلانتیس تخمین می‌زند تا سال 2030، 70‌% از فروش خودرو در اروپا و 40% از فروش در ایالات متحده از طریق مدل‌های کاملاً برقی یا پلاگین هیبریدی حاصل شود و قرار است با استفاده از این نقشه راه‌، تا سال 2025 بیش‌از 30 میلیارد یورو سرمایه‌گذاری کند.


استلانتیس

 


منبع: سرعت پرس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه ترین ها